Wyniki portfeli inwestycyjnych. Marzec 2021

graph, growth, progress

     Minął kolejny miesiąc. Pogoda za oknem zaczyna się poprawiać (czego nie można powiedzieć o sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie), a przed nami okres świąteczny. W związku z tym, że mamy już kwiecień nadszedł czas na podsumowanie pracy moich portfeli. Tym razem podsumowanie opisywać będzie dwa portfele – naszych dzieci oraz pierwszy raz – portfel ofensywny. W kolejnym wpisie podsumowującym po zakończeniu kwietnia będziecie mogli obserwować już wyniki wszystkich trzech portfeli (dojdzie portfel długoterminowy).

    Marzec momentami zapowiadał większą korektę na rynku akcji, ale ostatecznie trzeba przyznać, że globalnie rynek się wybronił. Główne indeksy (rynki) zaliczają kolejne, wyższe poziomy. Końcówka miesiąca zapowiadała również mocniejsze spadki cen metali szlachetnych, które jednak w ostatnim dniu sesyjnym odbiły i wydaje się, że uniknęły mocniejszej przeceny. Jak w takim środowisku zachowały się portfele ? Sprawdźmy to! J

PORTFEL DZIECI

     Dla przypomnienia poniżej docelowe wagi poszczególnych aktywów:

    Jak pamiętacie wagi od początku istnienia portfela się trochę rozjechały i zmniejsza się stopniowo udział metali szlachetnych, a zwiększa szczególnie część akcyjna. Rebalansing jednak w dalszym ciągu zaplanowany jest na koniec 2021 roku.

   Na początek dwa wykresy, które miały mi pokazać w dniu 31.03.2021 czy zostaję przy akcjach rynków wschodzących zarówno w interwale 6 miesięcznym oraz 12 miesięcznym strategii GEM (aktywna część akcyjna portfela), czy potrzebne będą zmiany i zakup akcji rynku amerykańskiego.

      Wykres dla 6 miesięcznego interwału:

       Oraz dla interwału 12 miesięcznego:

   Jak widać w obu przypadkach nuda czyli wyższe stopy zwrotu w dalszym ciągu zanotowały rynki wschodzące (IEMG – niebieska linia wykresu), co oznacza, że nie robimy w tej części portfela żadnych zmian na kolejny miesiąc.

    Spójrzmy więc na wyniki całego portfela oraz poszczególnych aktywów po kolejnym pełnym miesiącu pracy.

     Cały portfel w marcu odnotował 1,46% na plusie. Od początku istnienia daje to już prawie 7% wzrostu. Najlepiej w poprzednim miesiącu wypadły akcje oparte o strategię GEM. Całkiem nieźle spisały się również metale szlachetne, co było zasługą nie samego wzrostu cen kruszców, a umocnionego kursu dolara (3,96 PLN wobec 3,72 PLN na koniec lutego).

       Poniżej jeszcze tabelka podsumowująca kolejne miesiące pracy portfela:

      Wagi poszczególnych aktywów prezentują się na koniec marca jak na poniższym diagramie:

     Jak widać akcje kolejny miesiąc zwiększają swój udział w portfelu kosztem metali szlachetnych.

   Dla sprawdzenia jak radzi sobie stworzony przeze mnie portfel zbudowałem wzorzec (benchmark), do którego się każdego miesiąca odnoszę. Dla przypomnienia jego skład poniżej:

      Postanowiłem jednak zmodyfikować jego skład. Uznałem, że posiadanie w nim TIPS, czyli obligacji skarbowych USA indeksowanych inflacją, nie do końca oddaje charakteru mojego portfela. TIPS są za bardzo zmienne – uzależnione nie tylko od inflacji jak nasze polskie skarbowe, ale również od wyceny giełdowej oraz kursu dolara. Patrząc na zmienność kursu USD/PLN uznałem, że zastąpię w benchmarku TIPS na własny indeks obligacji skarbowych. Ich oprocentowanie w pierwszym roku (do końca listopada) wynosić będzie 1,7% (tak jak obecnie dla 10-letnich obligacji skarbowych), a w kolejnych latach będę oprocentowanie zwiększał sprawdzając poziom inflacji (odczyt grudniowy 2021) i dodawał jej poziom do 1,00% stałego oprocentowania, dokładnie tak samo jak robi to nasz Skarb Państwa w przypadku rzeczywistych obligacji.

       Nowy uaktualniony skład benchmarku:

    Poniżej tabelka kolejnych miesięcy dla nowego benchmarku:

     Jak widać wyniki ogólne zbliżyły się do wyników mojego portfela. Ostatni miesiąc był dla becnhmarku szczególnie udany ze względu na wyskok w górę kursu USD/PLN, w którym notowany jest ETF na globalne akcje MSCI ACWI.

Razem wynik nowego benchmarku od 30.11.2021 do 31.03.2021:          7,19%

Razem wynik portfela dzieci od 30.11.2021 do 31.03.2021:                       6,95%

W zakładce portfel dzieci znajdziecie uaktualnienie na podstawie niniejszego wpisu.

PORTFEL OFENSYWNY

       Miesiąc temu portfel rozpoczął swoją pracę pełną parą. W tym wpisie przedstawiłem jego główne założenia oraz sposób w jaki inwestuje w oparciu o strategie RSI Connors (RSI) PowerZones, Advance Equity Momentum (AEM) oraz analizę fundamentalną (tutaj dopiero obmyślałem szczegóły, a podzielę się nimi za tydzień przy okazji kolejnego wpisu). Kapitał początkowy w wysokości 25.000 PLN podzielony został w następujący sposób:

  • 20.000 PLN inwestowane jest w oparciu o strategie AEM i RSI – analiza techniczna
  • 5.000 PLN inwestowane jest w oparciu o strategię opartą o analizę fundamentalną

        Przejdźmy zatem do konkretów i rozbierzmy poszczególne strategie na czynniki pierwsze.

Strategia AEM

       Strategię stosuję co prawda od początku listopada jednak dopiero 01.02.2021 dokonałem na podstawie generowanych sygnałów pierwszych transakcji. Kolejnych dokonywałem 01.03.2021 oraz najnowszych 01.04.2021. Po dokonaniu transakcji, jeśli zostaje wolny kapitał, resztę miesiąca działam z nim inwestując w oparciu o strategię RSI.

          Poniżej tabelka przedstawiająca skromne inwestycje na początku lutego w oparciu o wygenerowane sygnały 29.01.2021:

     Tylko dwie spółki. Pozostała część gotówki, która pozostała mi po transakcjach (17.164 PLN) niestety leżała bezczynnie, gdyż strategię RSI zacząłem stosować dopiero od połowy marca. Na koniec miesiąca akcje warte były 161 PLN więcej, co daje stopę zwrotu na poziomie 5,66% (oraz 0,64% dla całości kapitału 25.000 PLN)

     01.03.2021 miałem dużo więcej pracy jeśli chodzi o transakcje. Musiałem przede wszystkim sprzedać 4 akcje spółki NOVITA oraz wszystkie 4 akcje spółki DATAWALK. Pozostałe sygnały kupna opisałem już w poprzednim wpisie, więc dla zainteresowanych polecam cofnięcie się o tydzień. Poniżej tabelka przedstawiająca stan portfela w marcu w oparciu o wygenerowane sygnały 26.02.2021:

     W moim portfelu ofensywnym znalazło się 6 spółek, które zaangażowały 40% kapitału. Jak widać był to całkiem udany miesiąc dla samej strategii gdyż 31.03.2021 wartość całego portfela była większa o prawie 1000 PLN, co przekłada się na zwrot w postaci 4,96% (3,98% dla całości kapitału). Moim zdaniem to świetny wynik.

     Na koniec marca uruchomiłem ponownie oprogramowanie System Trader (swoją drogą trwa właśnie kolejne okienko sprzedażowe tej ciekawej aplikacji) celem sprawdzenia jakiego rodzaju transakcji dokonać będę musiał 01.04.2021. Pracy w Prima Aprilis było co nie miara:

      Musiałem sprzedać praktycznie wszystkie dotychczas posiadane akcje zostawiając sobie jedynie mały pakiet spółki FORTE. Oprócz tego kupić miałem zgodnie z sygnałami aż 9 innych spółek – CCC (tutaj kupiłem 7 akcji zamiast 5, aby transakcja wynosiła min. 500 PLN zgodnie z zasadami na koncie maklerskim XTB), ESOTIQ, MIRBUD, STALPRODUKT, RAINBOW, WIELTON, FARM51, SANOK, IMC. W tym miesiącu zaangażowanie kapitału wyniesie około 67%. Wszystkie akcje udało mi się kupić na kolejnej sesji – niektóre taniej niż podawał sygnał (Wielton, F51), ale niestety niektóre drożej (Mirbud, CCC czy Stalprodukt). Ogólnie jednak specjalnie za całość nie przepłaciłem. O koncie po tych transakcjach zapominamy i sprawdzimy na koniec kwietnia jak sobie ta część portfela poradziła.

Strategia RSI

       Jak może pamiętacie z opisu tej strategii transakcji w oparciu o jej zasady dokonuję jedynie do ostatniego tygodnia danego miesiąca, tak aby nie blokować gotówki przed kolejnym rebalansingiem w oparciu o strategię AEM. Od połowy marca dokonałem jedynie dwóch transakcji:

      Obie transakcje zakończyły się malutkim zyskiem. O ile większych problemów nie było z ETF-em replikującym nasz polski indeks największych spółek WIG20 (BETAW20TR) to pewne komplikacje zauważam przy ETF-ach wyrażonych w walutach obcych jak chociażby wymieniony wyżej CAC.FR, który wyrażony jest w EUR. Moje konto maklerskie jest w złotówkach więc przy każdej transakcji kupna oraz sprzedaży następuje wymiana PLN na EUR po kursie kupna/sprzedaży w danym dniu. Jest on niewiele gorszy od najlepszych kursów na jakie możecie trafić w kantorach internetowych typu „Walutomat”. Jednak każdy grosik wpływa na końcowy wynik inwestycji i był nawet moment kiedy ETF wyceniony był w EUR wyżej niż wartość po jakiej go zakupiłem, a jednak z powodu lekkiego spadku EUR/PLN byłem na transakcji teoretycznie stratny. Ciekawy jestem jak to wyjdzie w przypadku kolejnych transakcji, szczególnie na zagranicznych ETF-ach, które przecież stanowią większość mojego zbioru.

       Zbiór ten uległ zresztą rozbudowaniu o kolejne 17 ETF-ów, głównie krajów rynków zagranicznych. Myślę, że na dłuższy czas taki zbiór wystarczy. Lista nowych funduszy poniżej:

      01.04.2021 zakupiłem zgodnie z sygnałem 5 jednostek ETF-u na rynek japoński, którego wartość RSI spadła poniżej 30 (SJPA.UK). Wartość transakcji zamknęła się w okolicach 1000 PLN. W ramach tej strategii w kwietniu pracować będzie pozostała gotówka po rebalansingu według strategii AEM czyli około 7.000 PLN.

Strategia Fundamentalna

    Jak pamiętacie wartość tej części portfela ofensywnego miała początkową wartość 5000 PLN. Do tej pory jedyne zakupy obejmowały debiut giełdowy spółki Huuuge Games (zawsze się zastanawiam ile „u” jest w ich nazwie). Wartość akcji przy zakupie wynosiła 50 PLN/akcję, a udało mi się zapisać na 29 sztuk. Wraz z prowizją 5 PLN, którą pobrał Dom Maklerski BOŚ wartość transakcji wyniosła 1.455 PLN. Pozostała część portfela, a więc 3.545 PLN była do początku kwietnia bezrobotna.

    Pod koniec marca w końcu udało mi się opracować plan działania w tej części portfela. Za tydzień podzielę się z Wami szczegółami strategii opartej o proste wskaźniki analizy fundamentalnej. Zakupów w tej części portfela ofensywnego w oparciu o fundamenty dokonałem 01.04.2021

WYNIKI PORTFELA OFENSYWNEGO MARZEC 2021

    Tak jak w przypadku portfela naszych dzieci stworzyć chciałem benchmark, do którego przyrównywałbym wyniki mojego ofensywnego portfela. Obecnie skoro inwestuję jedynie na GPW w akcje z szerokiego rynku najlepszym wzorcem będzie indeks WIG, który swoim zasięgiem teoretycznie obejmuje większość naszego polskiego rynku. Indeksu tego nie można „kupić” jednak jego wartość liczona w punktach odzwierciedla zachowanie się naszej giełdy. Notując poziom indeksu na początku miesiąca i na końcu zobaczyć możemy czy na giełdzie obserwowaliśmy więcej wzrostów czy spadków. Poniżej wyniki w lutym i marcu dla indeksu WIG:

     W lutym nasza giełda zaliczyła niewielki spadek, po czym w marcu zanotowała prawie 2% wzrost. A jak w tym samym czasie zachował się mój portfel ?

     W lutym dzięki strategii AEM portfel zyskał 161 PLN, ale niestety przez spadek wartości akcji Huuuge Games (na koniec miesiąca wartość jednej akcji wyceniono na 42,30 PLN) cały portfel odnotował stratę – 67,30 PLN.

     W marcu portfel odbił sobie jednak straty z nawiązką. Pomimo takiej samej wyceny akcji producenta gier jak w poprzednim miesiącu dzięki strategii AEM portfel zarobił brutto 793,58 PLN. W marcu portfel osiągnął stopę zwrotu na poziomie 3,18%, a od lutego 2,91%.

     W lutym oraz marcu udało mi się osiągnąć lepsze wyniki od rynku mierzonego benchmarkiem w postaci indeksu WIG. Może nie są to spektakularne osiągnięcia, ale jestem z nich bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że w długim terminie udawać mi się będzie nawet tak nieznacznie pokonywać rynek.

Aspekt psychologiczny

    O ile w portfelu dzieci niewiele się dzieje i cała aktywność ogranicza się do comiesięcznego sprawdzenia jak radzą sobie poszczególne aktywa (to już drugi miesiąc z rzędu, gdzie nie dokonywałem żadnych transakcji), o tyle w portfelu ofensywnym dzieje się o wiele więcej. Muszę przyznać, że choć zarówno strategia AEM jak i RSI są bardzo proste, to inwestowanie w oparciu o nie wcale nie jest łatwe. Jeśli chodzi o strategię zaczerpniętą z bloga Jacka Lemparta – AEM – to nie łatwo kupuje się spółki, które generuje program autora, a które to spółki wydają się albo przewartościowane, albo myślimy, że nie czeka ich świetlana przyszłość. Na szczęście do tej pory nie zawahałem się przy dokonywanych transakcjach i choć miałem swoje przemyślenia to zaufałem sygnałom, które wygenerowała strategia. Jak widać po wynikach opłacało się to na ten moment. W przypadku strategii RSI problemem jest co innego. Również chodzi tylko i wyłącznie o aspekt psychologiczny. Kupujemy przecież ETF-y na rynki, które notują podczas kilku ostatnich sesji słaby okres. Np. w przypadku ETF-u na indeks WIG20 zewsząd docierały do mnie informacje o tym, że lockdown, że słaba złotówka, że ucieczka inwestorów zagranicznych, że czeka nasz rynek mocniejsza korekta. Nie łatwo w takim otoczeniu kupuje się akcje. Ostatecznie jednak tutaj też pomimo moich obaw zaufałem sygnałom i wyszedłem na tym na plus. Muszę jeszcze nauczyć się bardziej izolować od informacyjnego szumu dochodzącego do mnie z rynków finansowych. Przecież właśnie dlatego stosują takie mechaniczne strategie, aby jak najmniejszy był udział emocji przy dokonywaniu transakcji.

     W tym wpisie to by było na tyle. Na końcu oczywiście stała regułka mówiąca o tym, iż powyższe informacje absolutnie nie stanowią żadnych rekomendacji z mojej strony. Są tylko i wyłącznie moimi własnymi przemyśleniami. Każdy kto inwestuje swoje pieniądze na giełdzie powinien to robić w oparciu o własne przemyślenia. Proszę się nie sugerować wymienionymi tutaj nazwami spółek czy stosowanymi strategiami. Wpis ma mieć charakter zachęcający do szukania własnej drogi J

Do kolejnego tygodnia !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close