Wyniki portfeli inwestycyjnych. Kwiecień 2021

graph, growth, progress

        Kolejny miesiąc za nami. Czas, jak zwykle, nieubłaganie pędzi do przodu. Niedawno obchodziliśmy święta Wielkanocne, a już powoli zaczynamy zbliżać się do sezonu wakacyjnego. Niestety pandemia w dalszym ciągu komplikuje wszelkie plany i ciężko w tej chwili cokolwiek przewidzieć. Z jednej strony dobrze słyszeć, że program szczepień posuwa się coraz szybciej do przodu. Z drugiej zaczynają dochodzić informacje, że na dwóch szczepieniach problem może się nie skończyć i konieczne będą dawki przypominające. Cały ten szum informacyjny rzecz jasna w mniejszym lub większym stopniu wpływa na wyniki naszych inwestycji. Ale do rzeczy… Przed Wami wyniki moich trzech portfeli – ofensywnego, dzieci oraz długoterminowego za miesiąc kwiecień.

PORTFEL DZIECI

     Skład portfela i sposób jego działania opisany został tutaj. Po szczegóły odsyłam do tego właśnie wpisu

    Jak zwykle zaczynamy od dwóch wykresów, które miały mi pokazać w dniu 30.04.2021 czy zostaję przy akcjach rynków wschodzących zarówno w interwale 6 miesięcznym oraz 12 miesięcznym strategii GEM (aktywna część akcyjna portfela), czy potrzebne będą zmiany i zakup akcji rynku amerykańskiego.

Wykres dla 6 miesięcznego interwału:

Oraz dla interwału 12 miesięcznego:

      O ile dla okresu 12 miesięcznego w dalszym ciągu lepsze zwroty dają rynki wschodzące, tak dla okresu 6 miesięcznego na prowadzenie wysunął się rynek amerykański (IVV – zielona linia). Oznacza to, że na koniec sesji dnia 30.04. sprzedałem połowę jednostek ETF-u na rynki wschodzące i za kapitał uzyskany w ten sposób zakupiłem ETF na rynek amerykański. Normalnie kupowałbym ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX), ale ze względu na jego cenę jednostkową (ok. 350 USD) nie dałoby się efektywnie zagospodarować środków na zakupy – po transakcji pozostałoby prawie 1000 PLN gotówki. Dlatego też zdecydowałem się na zakup ETF Vanguard S&P 500 UCITS ETF acc – VUAA. ETF ten kupuje również dla mojego portfela długoterminowego w przypadku strategii GEM i lepszego momentum rynku amerykańskiego

Spójrzmy więc na wyniki całego portfela oraz poszczególnych aktywów po miesiącu kwietniu.

     Cały portfel w kwietniu odnotował 1,15% straty. Największy wpływ na to miał spadek cen akcji rynków wschodzących, który zanotował prawie 3% korekty. Obsuwa spowodowała jak wiecie zmianę rynku w okresie 6 miesięcznym na rynek amerykański na przyszły miesiąc.

Poniżej dodatkowo tabelka podsumowująca kolejne miesiące pracy portfela:

Wagi poszczególnych aktywów prezentują się na koniec kwietnia jak na poniższym diagramie:

     Od ostatniego miesiąca spadł udział akcji, a wzrósł metali szlachetnych W dalszym ciągu jednak zmiany te są tak naprawdę stosunkowo niewielkie.

    Dla sprawdzenia jak radzi sobie stworzony przeze mnie portfel zbudowałem wzorzec (benchmark), do którego się każdego miesiąca odnoszę. Dla przypomnienia jego skład poniżej, który to skład uległ modyfikacji w poprzednim miesiącu:

Poniżej tabelka kolejnych miesięcy dla benchmarku:

     Jak widać w kwietniu benchmark zachował się lepiej niż portfel naszych pociech, dzięki czemu zwiększył przewagę nad nim całościowo:

Razem wynik nowego benchmarku od 30.11.2021 do 30.04.2021:             5,71%

Razem wynik portfela dzieci od 30.11.2021 do 30.04.2021:                         6,63%

W zakładce portfel dzieci znajdziecie uaktualnienie na podstawie niniejszego wpisu.

PORTFEL DŁUGOTERMINOWY

      Kwiecień był pierwszym pełnym miesiącem pracy portfela. Dla przypomnienia diagram obrazujący skład tego portfela poniżej oraz szczegóły samej budowy portfela tutaj:

Cześć aktywna

     Zacznijmy od części aktywnej, gdzie pieniądze lokuję na takich samych zasadach jak w przypadku portfela dzieci. Tutaj również stosuję strategię GEM opartą o dwa okresy – 6 miesięczny i 12 miesięczny okres momentum, gdzie dla każdego okresu przypisałem równą ilość kapitału. Stosuję te same wykresy porównawcze, co oznacza, iż tak samo jak w przypadku portfela naszych pociech sprzedałem połowę jednostek funduszu ETF na rynki wschodzące (MSCI Emerging Markets UCITS ETF – XMME) i za uzyskany kapitał nabyłem jednostki funduszu ETF na rynek amerykański (Vanguard S&P 500 UCITS ETF acc – VUAA)

Wyniki części aktywnej portfela długoterminowego przedstawiam w poniższej tabelce:

      Niestety nie był to najlepszy timing jeśli chodzi o rozpoczynanie inwestowania w oparciu o tę strategię. Kwiecień przyniósł lekką korektę na rynku krajów rozwijających się, co spowodowało, że ta część portfela długoterminowego zanotowała 1,77% straty (uwzględniając poziom gotówki)

Cześć pasywna

W tej części portfela moje zadanie ogranicza się jedynie do sprawdzenia jak w danym miesiącu poradziły sobie poszczególne aktywa. Jakichkolwiek transakcji dokonywać będę dopiero na koniec roku w zależności od tego, które aktywa nadmiernie zwiększą swój udział w portfelu, a które go zmniejszą.

Wyniki dla części pasywnej przedstawiam w tabelce poniżej:

    Jeśli chodzi o część pasywną to zachowała się ona zdecydowanie lepiej od części aktywnej. Pomimo spadków cen metali szlachetnych oraz korektą na rynku krajów rozwijających się część pasywna zanotowała dodatnią, niewielką stopę zwrotu 0,47%. Wpływ na to miał bardzo dobry miesiąc surowców, które zanotowały aż 4,54% wzrostu.

Pierwsze koty za płoty. Mam nadzieję, że kolejne miesiące będą lepsze, szczególnie dla części aktywnej.

Na koniec pozostało porównanie z benchmarkiem. Oto ono:

      Benchmark dla portfela długoterminowego w kwietniu osiągnął niewielką stratę – 0,20%. Także pierwszy miesiąc na plus dla mojego portfela długoterminowego. Powyższe ogólne wyniki odnoszą się do całości portfela – jego części pasywnej oraz części aktywnej.

PORTFEL OFENSYWNY

     Dla przypomnienia w oparciu o jakie strategie dokonuję transakcji w tym portfelu odsyłam do opisu tutaj i tutaj. Przejdźmy zatem do opisu poszczególnych strategii i zobaczmy jak się spisały w kwietniu.

Strategia AEM

     Poniżej prezentuję jak wyglądał skład portfela po dokonaniu transakcji dnia 01.04.2021:

    Transakcji dokonywałem zgodnie z sygnałami otrzymanymi od programu SystemTrader. Niektóre akcje udało mi się kupić taniej niż wynikało to z sygnałów – WIELTON, F51 czy SANOK, inne drożej – CCC, MIRBUD, STALPRODUKT. Całościowo wypadło to jednak nieźle – poślizg cenowy dla wszystkich transakcji wyniósł około 0,29%.

    Oto sygnały wygenerowane na maj przez ten sam program oraz nowy skład portfela:

      Czeka mnie we wtorek po otwarciu rynków sporo pracy. Przede wszystkim będę musiał sprzedać w całości posiadane przez siebie akcje: IMC, Rainbow, Sanok, F51 oraz Wielton. Poza tym czeka mnie sprzedaż większości posiadanych akcji Esotiq oraz częściowo Mirbub. Program wygenerował też sygnał sprzedaży 3 akcji Forte (z 18 posiadanych) ale ze względu na wielkość transakcji zdecydowałem się nie przeprowadzać tej sprzedaży (XTB wymaga, aby minimalna wartość transakcji na rachunku była nie mniejsza niż 500 PLN.

Dodatkowo do naszego portfela powinny trafić następujące spółki:

  • Astarta – 12 akcji po 43,80 PLN. Tutaj zdecyduję się na zakup 14 sztuk, aby w razie ewentualnej korekty na rynku w dalszym ciągu wartość akcji była powyżej 500 PLN.
  • CCC – 10 akcji po 102,65 PLN. Tutaj ze względu na to, iż ostatnio kupiłem 2 akcje więcej teraz wystarczy że dokupię 10 sztuk pomimo, że program pokazuje kupno 12.
  • Introl – 189 sztuk po 5,32 PLN.
  • Ipopema – 110 sztuki po 5,48 PLN. Sytuacja podobna do Astarty, tutaj również decyduję się na 8 sztuk więcej niż nakazuje program.
  • Krynica Vitamin – 34 sztuki po 20,05 PLN.
  • Mercor – 131 sztuk po 18,75 PLN.
  • Marvipol 363 sztuki po 8,90 PLN.
  • OAT 14 sztuk po 50 PLN.
  • Stakprodukt – dokupienie 4 sztuk po 349,50 PLN. Tutaj w związku z kupnem większej ilości akcji Astarty oraz Ipopemy zdecydowałem się kupno 1 akcji mniej tej firmy.

     W miesiącu maju w inwestycje zaangażowane będzie 80% kapitału – prawie 18.000 PLN.

Podsumowanie kwietniowych wyników wypada tym razem przed dokonaniem wszystkich transakcji także jak to ostatecznie wypadło dowiecie się przy kolejnym, majowym podsumowaniu.

Poniżej jeszcze tabelka uaktualniona o cenę rynkową wszystkich posiadanych akcji na zakończenie sesji dnia 30.04.2021:

      Wynik brutto tej części portfela ofensywnego na koniec kwietnia to 1648,78 PLN co daje stopę zwrotu 7,85% m/m oraz 13,24% od początku stosowania strategii AEM. Szczerze powiedziawszy jestem bardziej niż zadowolony. Ciekawe było też obserwowanie jak mniej więcej w połowie miesiąca teoretyczny zysk wynikający z ceny papierów osiągnął wartość około 1000 PLN, po czym w kolejnych dniach, z uwagi na rynkową, krótkoterminową korektę zysk stopniał do nieco ponad 100 PLN. W ostatnim tygodniu jednak wszystko wróciło na właściwe tory. Jeszcze jeden dowód na to, że nie ma co sprawdzać wyników w połowie okresu jakiego dotyczą. Powoduje to tylko niepotrzebny stres.

Strategia RSI

      W poprzednim wpisie dotyczącym wyników za marzec napisałem, że spróbuję zakupić, w ramach tej strategii, jednostki na rynek latynoamerykański. Niestety na kolejne sesji mi się to nie udało – cena na otwarciu otworzyła się sporo wyżej niż cena wynikająca z sygnału. Nie chciałem wsiadać do już rozpędzonego pociągu. Pozostałe transakcje jakich dokonałem w ramach tej strategii możecie znaleźć poniżej w tabelce:

     Ostatnia transakcja, gdzie zakupiłem jednostki ETF na rynek japoński (SJPA.UK) jeszcze trwa. Czekam na sygnał przebicia RSI powyżej 55 i na koniec kwietnia się go nie doczekałem. Tak czy siak patrząc na obecne wyceny transakcja ta raczej zakończy się stratą rzędu 30-40 PLN.

     Na czerwono zaznaczyłem wszystkie transakcje zakończone stratami, co oznacza, że ta część portfela zanotowała stratę około 140 PLN (a wliczając nie zamkniętą pozycję około 180 PLN)

     Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim mój błąd polegający na wzięciu pod uwagę wszystkich rodzajów ryzyka jakie wiążą się z tą strategię. W końcu tytuł tego bloga to Inwestor Amator. Jak amator więc nie sprawdziłem do końca ryzyka kursowego jakie niesie kupowanie globalnych ETF-ów wycenianych w obcych walutach, gdzie transakcji kupna/sprzedaży dokonuję każdorazowo przeliczając polskie złote na te właśnie waluty. Różnice kursowe pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży walut naliczane przez mój dom maklerski (XTB) sprawiają, że strategia RSI dla ETF-ów notowanych w obcych walutach staje się strategią powodującą straty. Szkoda jednak, że aby dojść do takich wniosków musiałem przekonać się o tym na własnej skórze i doświadczyć realnych strat.

     Oczywiście powyższe sprawia, że od nowego miesiąca zmuszony jestem strategię RSI dla ETF-ów zawiesić. Nie oznacza to jednak, że w zamian za nią nie będzie niczego. Za tydzień opiszę jakich modyfikacji dokonałem, aby w dalszym ciągu kupować i sprzedawać inne walory w oparciu o tę samą strategię. Mam nadzieję, że więcej zmian już nie będzie 😊

Strategia fundamentalna

    Przede wszystkim muszę zacząć od tego, że sprzedałem w końcu akcje Huuuge Games. Spółka opublikowała wyniki finansowe za poprzedni rok i jak widać po kursie nikogo one na kolana nie powaliły. Gwoździem do trumny moim zdaniem okazała się jednak informacja o tym, iż spółka za część pieniędzy uzyskanych z debiutu giełdowego przeznacza na zakup gry Traffic Puzzle. Poczytałem trochę o samej grze i nie widzę szansy na wzrosty kursu na bazie tej przełomowej informacji. Osobiście jestem zawiedzionym takim zagospodarowaniem środków. Po samej wiadomości kurs zaczął osuwać się coraz niżej. Moim zdaniem nie było już co czekać na kolejną porcję ewentualnych informacji, czy to o wynikach za I kwartał tego roku, czy kolejnych akwizycjach. Akcje sprzedałem w piątek 30.04.2021 za 41,99 PLN/akcje (cena jak w supermarkecie na promocji). Całość inwestycji oczywiście uważam za kompletną porażkę. I nie chodzi tylko o zanotowaną stratę rzędu 242 PLN. Powodem, jak już wspominałem wcześniej, była ślepa wiara w sukces kolejnego debiutu niezależnie od fundamentów debiutanta. Dobra lekcja na przyszłość.

    Cały kapitał ze sprzedaży akcji spółki Huuuge Games trafi oczywiście na rachunek, gdzie dokonuję transakcji opartych o strategię Piotroskiego F-Score. A jak wypadł pierwszy miesiąc inwestowania w oparciu o tę strategię ? Na początek przypomnienie składy portfela fundamentalnego w kwietniu po dokonaniu wszystkich transakcji kupna:

      W kolejnych dniach miesiąca kwietnia udało mi się zakupić akcje Herkulesa za 1,65 PLN/akcję. Niestety, nie zdecydowałem się na zakup (nawet po nieco wyższej cenie) akcji PGE. Bazując na sygnałach, które otrzymałem 31.03.2021 również ta spółka powinna się znaleźć w moim portfelu. Jednak w kwietniu kurs spółki ruszył do góry, a ja nie wskoczyłem do rozpędzonego pociągu. Czekałem na korektę ceny do mniej więcej poziomu płynącego z sygnału i się, delikatnie mówiąc, nie doczekałem… Mogłem zakupić te akcje za około 6,90-7,00 PLN/akcja, a dziś kurs PGE osiąga kolejne piętra powyżej 10,00 PLN. No cóż…lepsza zawsze stracona szansa, niż stracone pieniądze.

       W tabelce powyżej widzicie również cenę jaką uzyskały na koniec miesiąca wszystkie spółki. Część fundamentalna portfela osiągnęła więc 20,70 PLN zysku w kwietniu. Niewiele, ale nie od razu Kraków zbudowano. Powyżej pokazana strata dotyczy kwoty jaką część fundamentalna straciła od początku swojego istnienia, gdzie zainwestowane było 5.000 PLN. Poza końcową wartością 4253,91 PLN dysponowałem jeszcze na koniec miesiąca kwotą 538,54 PLN wolnej gotówki.

Również 30.04. włączyłem skaner na stronie biznesradar.pl, aby przekonać się czy czasem nie muszę sprzedać jakiejkolwiek posiadanej spółki. Jednocześnie uzyskałem informacje jakie spółki mogę kupić na kolejny miesiąc:

     Jak widać żadna ze spółek już przeze mnie posiadanych nie wyleciała z portfela. Dodatkowo pojawiły się nowe opcje. Niestety nie było ich tak dużo jak by to wynikało z zestawienia. PGE oraz Arctic odpuściłem. Skoro nie udało się w poprzednim miesiącu to nie będę próbował drugi raz. Ropczyce będą wycofane z giełdy, Astarta oraz Stalprodukt to firmy z podobnych branż, co posiadane już przeze mnie Kernel oraz Stalprofil. Niektórych z walorów jak Transpol, Izostal czy Wasko nie mam dostępnych przez moje konto maklerskie w XTB. Zdecydowałem się więc na zakup 2 firm z najwyższym wskaźnikiem F-Score, czyli RELPOL oraz LOTOS.

     Niestety, obecna ilość wolnych środków (nieco powyżej 500 PLN) to zbyt mało, aby od razu we wtorek kupić akcje którejkolwiek z nich. Kapitał po sprzedaży akcji Huuuge przelać muszę z innego konta maklerskiego i dostępny będzie on dopiero od środy. Jeden dzień jednak nie zrobi tu, mam nadzieję, specjalnej różnicy. Razem z tym kapitałem dysponować będę środkami w wysokości około 1.750 PLN. Postanowiłem więc rozdzielić go na 2 spółki po 600 PLN każda, a pozostałe 550 PLN zostawić w formie gotówki. Zobaczymy w ciągu kolejnych dni czy uda mi się zrobić zakupy przy cenie w miarę zbliżonej do tej z 30.04.2021 (Relpol po 6,44 PLN/akcja oraz Lotos po 47,82 PLN/akcja) i jak ten wybór wpłynie na wynik mojego portfela w kolejnym miesiącu.

WYNIKI PORTFELA OFENSYWNEGO

     Benchmarkiem dla mojego portfela ofensywnego jest indeks WIG obejmujący zasięgiem całą naszą giełdę. Oto jego wyniki w tym miesiącu oraz we wszystkich poprzednich:

Dla porównania zbierzmy do kupy wyniki osiągane w kwietniu przez wszystkie 3 części portfela ofensywnego. Oto one:

     Najlepiej w samym kwietniu zachowała się ponownie część oparta o strategię AEM. Najgorzej, głównie ze względu na moje błędy nie uwzględniające wszystkich czynników ryzyka, zachowała się strategia RSI, którą od maja zmieniam. Jak już wspomniałem dokładniej zmianę opiszę w przyszłym tygodniu.

    Tak czy siak końcowy wynik mojego portfela to 9,02% od początku swojej pełnej pracy. W tym samym czasie. Od lutego Benchmark w postaci indeksu WIG osiągnął  stopę zwrotu 6,25%. Oby tak dalej.

      Uaktualnienie wyników znajdziecie również w odpowiedniej zakładce na górze strony.

     Ciekawie zapowiada się maj. Jest to miesiąc, w którym często następują korekty na rynku związane z powiedzeniem „Sell in May and go away”, które funkcjonuje wśród inwestorów. Nie jest to oczywiście reguła, a jedynie ciekawostka 😊 Ja ze swojej strony zamierzam trzymać się obranej drogi dla tego portfela. Jestem bardzo ciekawy jak zachowa się cały portfel oraz jego poszczególne części kiedy w końcu przyjdzie na giełdę jakaś większa realizacja zysków. Oczywiście nie chcę tego, niech rośnie bezustannie, ale wiadomo, że jest to niemożliwe i wcześniej czy później, jak uczy historia, przyjdzie większa lub mniejsza tendencja spadkowa i wiążące się z tym straty. Mam jednak wrażenie, że dopiero przy odpływach można naprawdę zobaczyć jak funkcjonuje obrana przez nas droga oraz jak sami zachowujemy się w sytuacjach kryzysowych.

     Za tydzień przeczytacie o wspomnianej już przeze mnie modyfikacji strategii RSI PowerZones dla portfela ofensywnego jakiej musiałem dokonać.

Do zobaczenia !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close