Wyniki portfeli inwestycyjnych. Czerwiec 2021

graph, growth, progress

      Po niezwykle udanym maju, szczególnie dla naszego rynku akcji, nadszedł czerwiec, który od początku zwiastował nadejście oczekiwanej korekty. I rzeczywiście w drugiej połowie miesiąca indeksy giełdowe lekko zniżkowały, ale sytuacja ta nie spowodowała głębszego ruchu w dół. Okazało się, że nie taki diabeł straszny. Szeroki indeks WIG właściwie zakończył miesiąc na tym samym poziomie co rozpoczął. Prawdziwą siłę pokazały indeksy na giełdzie amerykańskiej, gdzie Nasdaq i S&P500 zanotowały kolejne historyczne poziomy. Po silnych spadkach w poprzednim miesiącu odreagował też dolar, co nie sprzyjało z kolei notowaniom metali szlachetnych. Jak w takim środowisku zachowały się moje inwestycje?

PORTFEL DZIECI

     Skład portfela i sposób jego działania opisany został tutaj. Po szczegóły odsyłam do tego właśnie wpisu.

    Wykresy dla strategii GEM bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na dzień 30.06.2021 pozostajemy w okresie 6 miesięcznym przy ETF-ie na rynek amerykański, a w okresie 12 miesięcznym przy ETF-ie na rynek krajów rozwijających się. Gdyby miesiąc trwał dwa dni dłużej to również dla okresu 12 miesięcznego przeszedłbym na rynek amerykański, który jest w ostatnim czasie wyraźnie silniejszy. No ale to tylko gdybanie. Transakcji dokonujemy zgodnie z sygnałami i zasadami ustalonymi na początku.

Wykres dla 6 miesięcznego interwału:

Oraz dla interwału 12 miesięcznego:

      Spójrzmy więc na wyniki całego portfela oraz poszczególnych aktywów po miesiącu kwietniu.

     Miesiąc czerwiec portfel zakończył z zyskiem 1,19%. Najlepiej w tym miesiącu poradziły sobie akcje oparte o strategię GEM, głównie ze względu na wzrosty jakie zaliczyły akcje rynków krajów rozwiniętych. Najwięcej strat dla portfela wygenerowały metale szlachetne.

Poniżej dodatkowo tabelka podsumowująca kolejne miesiące pracy portfela:

Poniżej dodatkowo tabelka kolejnych miesięcy dla benchmarku:

 

Razem wynik nowego benchmarku od 30.11.2021 do 30.06.2021:             7,65%

Razem wynik portfela dzieci od 30.11.2021 do 30.06.2021:                    8,20%

Czerwiec był miesiącem, w którym mój portfel zachował się lepiej od benchmarku i odrobił dzięki temu trochę strat z poprzednich miesięcy.

W zakładce portfel dzieci znajdziecie uaktualnienie na podstawie niniejszego wpisu.

PORTFEL DŁUGOTERMINOWY

     Po szczegóły samej budowy portfela tutaj:

Cześć aktywna   

    Po zakończeniu maja nie dokonywałem żadnych roszad w portfelu, tak więc mniej więcej połowa środków zainwestowana była w ETF odwzorowujący rynki wschodzące, a połowa w ETF na rynek amerykański..

Wyniki części aktywnej portfela długoterminowego przedstawiam w poniższej tabelce:

     Jak widać był to bardzo udany miesiąc dla tej części portfela, który pozwolił odrobić całe wcześniejsze straty. Oby tak dalej!

Cześć pasywna

   Jak pamiętacie ta część portfela nie wymaga ode mnie żadnej pracy aż do momentu kolejnego rebalancingu, który nastąpi zapewne pod koniec roku.

Wyniki dla części pasywnej przedstawiam w tabelce poniżej:

    Miesiąc zakończony w tej części z niewielkim plusem, głównie za sprawą akcji rynków rozwiniętych.

   Na koniec porównanie z benchmarkiem. Poniższe ogólne wyniki odnoszą się do całości portfela – jego części pasywnej oraz części aktywnej:

    Jak widać benchmark zachował się od mojego portfela lepiej, dzięki czemu ogólnie też osiąga lepsze wyniki. Jest to jednak dopiero początek i do jakichkolwiek wniosków dojdziemy dopiero po dłuższym okresie działania całego portfela.

PORTFEL OFENSYWNY

     Dla przypomnienia w oparciu o jakie strategie dokonuję transakcji w tym portfelu odsyłam do opisu tutaj i tutaj. Przejdźmy zatem do opisu poszczególnych strategii i zobaczmy jak się spisały w kwietniu.

Strategia AEM

    Na początku skład portfela w ostatnim dniu miesiąca 30.06. przed zmianami wygenerowanymi przez program SystemTrader:

    Minus na koniec miesiąca: 171,95 PLN. Warto też dodać, że nie udało mi się ostatecznie w czerwcu kupić akcji Mercor w ilości 88 sztuk, co spowodowało, że kwota przygotowana na ich zakup pozostała przez cały miesiąc wolną gotówką. Uprzedzając fakty: na czerwono zaznaczyłem spółki, które 01.07. sprzedałem zgodnie z wygenerowanymi sygnałami – cena wpisana w tabelkę jest więc ceną sprzedaży, a nie ceną zamknięcia na sesji 30.06. Na niebiesko natomiast zaznaczyłem spółki, których nie udało mi się sprzedać w pierwszych dniach lipca – zlecenia na sprzedaż są ustawione i czekają na realizację.

Poniżej sygnały wygenerowane na nowy skład portfela na lipiec.

      Mała niespodzianka na początku. Jeśli prześledzicie uważnie sygnały wygenerowane na czerwiec (odsyłam do tego wpisu) to zauważycie, że system zasugerował wtedy kupno 12 spółek i sprzedaż 7. Obecnie przy kolejnym generowaniu sygnałów na lipiec przy poprzednim miesiącu widnieje już tylko 11 spółek do kupna i również 7 do sprzedaży (zaznaczyłem to na czerwono) Spółką, która zniknęła jest firma R22. Niestety nie wiem z czego wynika tak dziwne zachowanie się systemu, ale zamierzam napisać w tej sprawie do autora oprogramowania. Fakt ten powoduje, iż pomimo braku wśród aktualnych sygnałów sprzedaży w/w spółki to zaplanowałem jej sprzedaż, aby obecny skład portfela był jak najbardziej zbliżony do tego zaproponowanego przez SystemTrader na kolejny miesiąc.

     Jak zwykle muszę trochę zmodyfikować przekazane sygnały. I tak Astarty sprzedałem 13 sztuk, zamiast 5, gdyż posiadałem więcej akcji niż podane jest na powyższym zrzucie. Z czego to wynika mogliście już przeczytać kilkukrotnie na łamach tego bloga. Również inaczej zachowałem się w stosunku do sygnału sprzedaży firmy Mirbud, gdzie miałem pozbyć się jedynie 23 sztuk. Przy ich obecnej cenie w okolicach 4,80 PLN/akcja nie mógłbym tego zrobić ze względu na ograniczenia brokera XTB w zakresie minimalnej wartości transakcji (500 PLN). W związku z tym postanowiłem nie sprzedawać tych akcji w ogóle.

      Niestety dwóch sygnałów nie udało mi się wykonać (stan na 05.07.) z uwagi na dużo wyższą cenę na otwarciu dnia 01.07. w porównaniu do ceny na zamknięciu dnia 30.06. Nie chcę kupować akcji za wszelką cenę. Dlatego w przypadku dwóch spółek – IMC oraz Forte – ustawiłem zlecenia kupna na założonych przeze mnie poziomach i zlecenia te będą oczekiwać na ich realizację. Albo znów, tak jak w przypadku akcji Mercor nie uda mi się tych sygnałów zrealizować, albo zostaną one zrealizowane w późniejszym terminie podczas trwania miesiąca. W przypadku spółki IMC nie udało mi się kupić na otwarciu dnia 01.07. żadnej akcji. W przypadku spółki Forte kupiłem 42 z 53 sztuk. Dlatego też na moim koncie zablokowana jest kwota 1263,70 PLN na zakup wyżej wymienionych walorów. 

       Na sprzedaż czeka również 131 akcji firmy Mercor, które z kolei otworzyły się 01.07. na niższym poziomie niż zamknęły się 30.06. Zlecenie jest jednak ustawione, więc liczę na sprzedaż w kolejnych dniach (stan na 05.07.) i wpływ ponad 2600 PLN gotówki.

      Warto też wspomnieć o dywidendzie, którą otrzymałem za posiadanie akcji konkretnych spółek. W przypadku Astarty było to 2,24 PLN/akcje, a w przypadku R22 zyskałem 0,57 PLN/akcje. Są to kwoty brutto, od których pobrany został jeszcze podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%. W tabelce powyżej ceny akcji na koniec miesiąca uwzględniają wysokość dywidendy w kwocie brutto. Przyjąłem taką jej wysokość zamiast netto, gdyż wszystkie inne zyski, które tutaj przytaczam też są zawsze brutto. Jednak w przypadku sprzedaży akcji z zyskiem fiskusowi oddam co fiskusowe dopiero przy przyszłorocznym rozliczeniu moich PIT-ów.

      Na koniec jeszcze mała dygresja odnośnie największej stratnej pozycji w tym miesiącu czyli spółki APS Energy (APE). Powiem szczerze, że spodziewałem się problemów już przy kupowaniu tej firmy zgodnie z sygnałami na czerwiec. Wykonałem go jednak pokornie, gdyż pamiętam z poprzednich miesięcy, że moje odczucia względem poszczególnych walorów muszą zejść na drugi plan. Aby strategia miała sens należy się jej trzymać. Obawy miałem np. przy kupowaniu akcji spółki Esotiq, która dała koniec końców bardzo fajny zwrot z inwestycji. Niestety w przypadku APE stało się inaczej. Nie chodzi jednak o to, że spółka jest już teraz „drogo” wyceniona. Największym problemem w przypadku tej spółki są minimalne obroty jakie dziennie notują jej akcje. Jedynie kilka transakcji dziennie o wartości kilkuset do maksymalnie kilku tysięcy złotych. Moje 935 akcji było pakietem, którym niejednokrotnie mógłbym pokryć kilka dni obrotu. Nie ukrywam, że cieszę się, iż pozbyłem się już tej spółki. Wyciągnę jednak odpowiednie wnioski. Muszę w najbliższym czasie usiąść i prześledzić obroty jakie notują wybrane przeze mnie spółki do generowania sygnałów. Obecnie są to 244 walory (od początku pracy portfela kilka spółek wypadło ze spektrum z powodu wycofania  giełdy). Myślę, że warto usunąć jeszcze kilka, kilkanaście, których obroty nie osiągają poziomu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych dziennie.

Koniec końców obecnie część portfela ofensywnego oparta o strategię AEM wygląda jak niżej (stan na 05.07.). Na niebiesko zaznaczone spółki czekające na swoją sprzedaż.

Strategia RSI

  Transakcje dokonane w czerwcu możecie prześledzić poniżej. Niestety nie był to udany miesiąc dla tej strategii. Akcje poszczególnych spółek, które trafiały do portfela nie chciały długo odbijać. Podobnie jak strategia AEM, również RSI przyniosło mi w tym miesiącu stratę.

    Na żółto zaznaczyłem walory, które w dalszym ciągu na dzień 01.07. posiadałem w portfelu. Nie powstał po prostu dla nich sygnał sprzedaży. Zanotowana cena dla tych akcji jest ceną zamknięcia w ostatnim dniu miesiąca. Warto również dodać, że wartość sprzedaży akcji firmy MOBRUK jak i KGHM uwzględnia dywidendy, które otrzymałem na konto za posiadanie tych walorów. W przypadku akcji Mobruk było to 20,15 PLN/akcję, a w przypadku akcji KGHM 1,50 PLN/akcję.

   Obecnie ze względu na urlop i chęć spędzania jak największej ilości czasu z rodziną nie będę robił transakcji w oparciu o tę strategię. Nie jest ona może nie wiadomo jak angażująca, ale mimo to wymaga często dokonywania transakcji z samego rana  kiedy to podczas urlopu mogę nie mieć na to czasu. Sytuacja może jednak ulec zmianie w kolejnych dniach (stan na 05.07.).

Strategia fundamentalna

    Na początek tabelka z wartością portfela na koniec miesiąca uwzględniająca ceny walorów jakie osiągnęły na zamknięciu dnia 30.06.2021:

Ta część również stratna, głównie przez spadek wartości akcji Kernel oraz Herkules.

Skanowanie rynku w poszukiwaniu sygnałów kupna/sprzedaży uruchomiłem po sesji dnia 30.06.2021:

    Bioton, Kernel, Stalprofil, Relpol czy Pozbud już w moim portfelu są. Agroton i Astarty kupować nie chcę ze względu na posiadane akcje spółki o identycznym profilu – Kernel. Z tego samego powodu nie kupuję akcji Stalproduktu (posiadam już Stalrprofil). Akcji firm Transpol, Izostal, Drozapol nie ma w ofercie XTB. PGE w dalszym ciągu kupować nie chcę (powody wyjaśniałem w poprzednich wpisach). Pozostaje więc do kupna firma Mostostal Zabrze. Na chwilę obecną ustawiłem zlecenie na 1,51 PLN (stan na 05.07.). Dlaczego nie kupiłem od razu? Bo jednocześnie ustawiłem zlecenie na kupno PGE na 8,90 PLN/akcje. Jeśli uda mi się kupić którykolwiek walor jako pierwszy to wtedy anuluję drugie zlecenie na drugą spółkę. Kto pierwszy ten lepszy😊 Z PGE mam niewyrównane rachunki, może uda mi się je wyrównać…

     Z listy powyżej zniknął Herkules, jednak mimo to na chwilę obecną nie zdecydowałem o jego sprzedaży. Wynika to z faktu, iż jego brak na liście nie wynika z pogarszającej się sytuacji finansowej (wskaźnik F-Score Piotroskiego w dalszym ciągu na poziomie 9) czy ze zbyt dużej wartości księgowej. Wynika on tylko i wyłącznie z niskich obrotów na spółce, które znacząco spadły w ostatnim czasie (minimalna wartość ustawiona dla skanera to średnio 50.000 PLN/dziennie w przeciągu ostatnich 20 sesji). Z tego też powodu nie chcę pozbywać się spółki i dam jej jeszcze szansę. Myślę, że co najmniej do kolejnych wyników finansowych za drugi kwartał tego roku.

Obecny skład portfela wygląda więc tak jak przedstawiono w tabelce powyżej. Jeśli ulegnie on zmianie to z pewnością wspomnę o tym w trakcie kolejnych tygodni przy okazji następnych wpisów.

WYNIKI PORTFELA OFENSYWNEGO

Benchmarkiem dla mojego portfela ofensywnego jest indeks WIG obejmujący zasięgiem całą naszą giełdę. Oto jego wyniki w tym miesiącu oraz we wszystkich poprzednich:

Dla porównania wszystkie 3 części portfela ofensywnego. Oto one:

    Uaktualnienie wyników znajdziecie również w odpowiedniej zakładce na górze strony.

    W czerwcu benchmark zachował się znacznie lepiej od mojego portfela. WIG zanotował jedynie 0,33% straty, podczas gdy mój portfel ponad 1,2%. Na szczęście na przestrzeni wszystkich miesięcy w dalszym ciągu mój portfel zachowuje bezpieczną przewagę. Zobaczymy jak będzie w kolejnych miesiącach.

    Za 2 tygodnie (w związku z urlopem w najbliższy weekend nie będzie wpisu) zapraszam na pierwszy z dwóch wpisów o inwestowaniu w spółki dywidendowe. Jeśli kogoś interesuje pasywny dochód z akcji w oparciu o coroczne wypłaty dywidend to serdecznie zapraszam. Wpis podzielony zostanie na dwie części, gdzie w pierwszej opiszę ogólne zasady i przedstawię trochę teorii. W drugiej części, w kolejnym tygodniu, zaproponuję jak można dobierać odpowiednie spółki do indywidualnego portfela.

Do zobaczenia!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close