InwestorAmator

Literatura

Poniżej lista polecanych przeze mnie lektur. Wszystkie te książki przeczytałem, niestety nie w kolejności w jakiej są wymienione. Poniższa lista została przygotowana w takiej kolejności w jakiej polecam Wam czytać poszczególne pozycje.

1. Marcin Iwuć „Jak Zadbać o własne Finanse” – obowiązkowa pozycja, do pochłonięcia w jeden wieczór, dla ludzi chcących uporządkować własne finanse osobiste. Mój blog traktuje o inwestowaniu jednak, aby inwestować najpierw trzeba zrobić porządek we własnym domowym budżecie. Gorąco polecam dla każdego, nawet kogoś kto ostatecznie nie będzie zainteresowany inwestowaniem.

2. Michał Szafrański „Finansowy Ninja” – trochę bardziej rozbudowane podejście do osobistych finansów. Napisana bardzo przystępnym językiem lektura dająca wiele cennych rad i wskazówek dla każdego chcącego zadbać o finanse i swoje inwestycje. Po lekturze książki będziecie zdziwieni ile pieniędzy przecieka Wam przez palce. Polecam dodatkowo odwiedzać stronę Michała. 

3. Marcin Iwuć „Finansowa Forteca” – absolutny top jeśli chodzi o budowanie własnego bezpieczeństwa finansowego. Mój sposób segregowania pieniędzy w poszczególne portfele jest oparty głównie o tę właśnie książkę. Polecam gorąco dla każdego. Ponad 700 stron fachowej wiedzy z zakresu finansów i inwestycji, opakowane w bardzo przystępny język. Czyta się tę pozycję bardzo szybko pomimo jej rozmiarów. Niezbędnik dla każdego chcącego wyjść z bezpiecznej chatki lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych.

4. Peter D. Schiff „Gospodarka, rozwój, krach” – bardzo ciekawa pozycja opisująca mechanizmy w kapitalistycznym świecie. Uważam, że książka ta powinna znaleźć się w spisie lektur obowiązkowych dla młodzieży w szkołach ponadpodstawowych. Napisana naprawdę łatwym i przyjemnym językiem z wieloma śmiesznymi ilustracjami. Na bazie przedstawionego tam wyimaginowanego świata książka opisuje jak działa gospodarka i jak zmieniała się nasza własna historia. Bardzo dużo odniesień do współczesnego świata. Dzięki książce każdy może zrozumieć jak działają finansowe mechanizmy.

5. Adam Zaremba „Giełda. Podstawy inwestowania” – podstawy inwestowania na rynkach kapitałowych od polskiego autora. Dzięki książce początkujący inwestor może nauczyć się jak działa giełda, poznać podstawowe aktywa, w które można inwestować oraz poznać podstawy z analizy spółek. Bardzo fajna pozycja ze względu na fakt, iż autor opisuje naszą rodzimą giełdę, którą zna.

6. Trader21 „Inteligentny Inwestor XXI wieku” – czterotomowe wydanie dla początkujących i średniozaawansowanych. Autor w bardzo przystępny sposób opisuje poszczególne aktywa, w które możemy inwestować, ich zachowanie w poszczególnych sytuacjach rynkowych. Pokazuje również kilka przykładowych portfeli inwestycyjnych opartych na pasywnym zarządzaniu, a także przedstawia podstawy z analizy technicznej i fundamentalnej. Co może się niektórym podobać auto nie boi się przedstawiać własnych opinii na temat tego jak zachowają się dane aktywa w przyszłości i swoje nastawienie wobec nich.

7. Benjamin Graham „Inteligentny Inwestor” – absolutny bestseller, jedna z biblii inwestowania opartego o inwestowanie w wartość. Strategie przedstawione w książce pomimo upływu czasu w dalszym ciągu nie tracą na aktualności. Wielu dzisiejszych inwestorów opiera swoje decyzje o zasady przedstawione w tej książce. Niestety nie jest to łatwa lektura i często odnosi się wyłącznie do rynku amerykańskiego. Jednocześnie wiele rzeczy, które opisuje autor jest już nieaktualnych chociaż ogólne przesłanie książki sprawdzi się moim zdaniem zawsze. Książki tej nie czyta się jednak łatwo i przyjemnie.

8. Howard Marks „Najważniejsza rzecz” – książka, która dosyć opisowo i raczej ogólnie opisuje zawiłości inwestowania. Autor zwraca szczególną uwagę na sprawdzaniu prawdziwej wartości danej inwestycji poprzez znalezienie wewnętrznej wartości. W dużej mierze skupia się również na pojęciu ryzyka. W kolejnych rozdziałach autor porusza kolejne, jego zdaniem, najważniejsze aspekty inwestowania. Pozycja, którą dosyć szybko i nieźle się czyta.

9. Paweł Zaremba-Śmietański „Świadomy Inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki” – pozycja raczej dla fanów fundamentów i inwestowania w wartość niż zwolenników analizy technicznej. Auto skupia się na próbie przekonania czytelnika w jaki sposób poszukiwać wartości w spółkach notowanych na giełdzie. Poddaje krytyce analizy sporządzane przez większość analityków giełdowych (opartych o przepływy pieniężne spółek). Podaje kilka przykładów i sposobów na wykonanie własnych obliczeń wartości danego waloru. Wszystko to opisane w miarę przystępnym językiem z konkretnymi przykładami. Zdecydowanie autor jest zwolennikiem dywidend niż inwestowania w spółki wzrostowe. 

10. Krzysztof Kowalke „Analiza Fundamentalna. Wykorzystanie na rynku akcji w Polsce” Pozycję polecam szczególnie dla osób chcących posługiwać się w swoim decyzjach inwestycyjnych wyceną spółek w oparciu o dyskontowane wolne przepływy pieniężne oraz rozbudowaną analizę fundamentalną. Autor na przykładzie firm budowlanych dokonuje szczegółowej analizy fundamentalnej w oparciu o analizę makroekonomiczną, sektorową jak i samych spółek. Na końcu próbuje wycenić ich wartość wewnętrzną i porównać z aktualną wyceną giełdową. Na tej podstawie sprawdza skuteczność tego rodzaju doświadczeń. Muszę przyznać, że dochodzi na końcu do ciekawych wniosków. 

11. Victor Sperandeo  „Trader Vic” – książka napisana przez inwestora będącego na tym rynku od kilku dekad. Kolejny raz podkreśla on rolę ryzyka i potrzeby nie osiągania jak największych zysków, a potrzeby  minimalizowania ryzyka oraz pozostawania na rynku jak najdłużej. Dodatkowo w książce autor mocno skupia się na psychologii inwestowania i traktuje ten temat bardzo poważnie. Książka godna polecenia. Jest kilka konkretnych rad jak inwestować, ale głównie autor daje wędkę zamiast ryby. Książkę czyta się dosyć łatwo i przyjemnie.

12. Phillip A. Fisher „Zwykłe Akcje, niezwykłe zyski” – książka, która traktuje zarówno o inwestowaniu w wartość jak i rozwój. Jednak podejście do inwestowania w te dwa aktywa jest takie samo. Autor pokazuje jak rozwinął strategię swojego ojca, również inwestora giełdowego i próbuje nauczyć nas jak powinniśmy podchodzić do analizowania spółek, w które będziemy inwestować. Niestety uważam, że wiele z jego rad nie sprawdzi się na naszym rynku przez słabą komunikację spółek z inwestorami, jednak wiele rad jak najbardziej sprawdzi się u nas. Po przeczytaniu tej lektury na pewno wielu z Was złapie się za głowę i stwierdzi, że analiza przedstawiona przez autora jest zbyt czasochłonna, jednak przecież inwestując stawiamy na szali nasze ciężko zarobione pieniądze, więc tutaj nie ma dróg na skróty.

13. Micheal Maloney „Jak inwestować w złoto i srebro” – pozycja dla osób chcących inwestować w metale szlachetne zarówno w formie fizycznej jak i niefizycznej. Autor w doskonały sposób opisuje historię metali szlachetnych, głównie złota i srebra. Pokazuje ich zależność od otoczenia gospodarczego i ich cykliczność. W dosyć przystępny sposób opisuje dlaczego warto w swoim portfelu inwestycyjnym mieć złoto czy srebro w celu zachowania wartości zgromadzonego kapitału. Moim zdaniem autor ma jednak zbyt katastroficzne podejście do gospodarki. Książka została wydana zaraz po kryzysie finansowym w USA (2007-2009) i czytając tę lekturę można odnieść wrażenie, że najlepszym sposobem na przetrwanie jest sprzedaż wszystkich aktywów i zakup za środki jedynie złota i srebra. Przedstawione w książce wizje nie do końca się materializują, jednak mimo wszystko uważam, że książka jest warta uwagi.

14. Jacek Borowiak “Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie” – co prawda sama pozycja dotyczy systemu transakcyjnego opartego o inwestycje w fundusze inwestycyjne, jednak należy mieć na uwadze, że nie wszyscy ludzie chcą bawić się samemu w inwestowanie w aktywa poprzez biuro maklerskie. Osobiście jestem przeciwnikiem funduszy inwestycyjnych wszędzie tam, gdzie w podobny produkt można zainwestować samemu poprzez ETF lub poprzez akcje. Wracając jednak do samej lektury to mimo wszystko polecam, bo w bardzo przystępny sposób pokazuje, iż nawet najprostsza strategia oparta właściwie o jeden tylko wskaźnik może być skuteczna w dłuższym okresie, o ile trzymamy się ustalonych wcześniej zasad i kontrolujemy ryzyko. 

15. Thomas N. Bulkowski „Analiza fundamentalna i inwestowanie pozycyjne”- niesamowicie ciekawa i naładowana do granic możliwości wszelakimi analizami pozycja. Wszystko doskonale wytłumaczone, tak że każdy, naprawdę każdy powinien to zrozumieć. Autor poprzez kilkanaście głównych wskaźników analizy fundamentalnej próbuje dowiedzieć się jakie walory mają w przyszłości największe szanse na wzrosty. Ilość analiz i wiedzy, którą można z nich wyciągnąć potrafi przytłoczyć, dlatego lektura zajmuje trochę czasu i wymaga przeanalizowania.  Bulkowski pokazuje nie tylko jakie spółki wybierać, ale również kiedy walory sprzedawać, co często jest równie ważne.

16. John J. Murphy „Analiza Techniczna Rynków Finansowych” – bliblia analizy technicznej. jeśli ktoś jest zainteresowany inwestowaniem w oparciu o ten rodzaj analizy to jest to podstawowa lektura. W sposób dosyć przystępny opisane są wskaźniki, formacje, trendy itp. Lektura zajmie trochę czasu jednak naprawdę warto. Można w niej również znaleźć przykłady strategii inwestycyjnych jednak są one moim zdaniem dla kogoś co najmniej średniozaawansowanego. Pozycja konieczna dla każdego chcącego aktywnie inwestować na rynkach kapitałowych.

17. Alexander Elder „Zawód Inwestor Giełdowy” – jedna z moich ulubionych pozycji chyba ze względu na sympatię do samego autora. Sam nie wiem z czego ona dokładnie wynika. Z jednej strony może być to spowodowane przyjemnym stylem w jakim napisana jest książka. Z drugiej miałem okazje uczestniczyć w jednym z webinarów Dr Alexandra Eldera i myślę, że nie sposób go nie lubić. Jeśli chodzi o samą książkę to uważam, że naprawdę warto przeczytać historię człowieka, który sam stworzył strategię inwestycyjną i odnosi z nią sukcesy przez lata swojej przygody z inwestowaniem. Dość powiedzieć, że jeśli zajmujecie się analizą techniczną to mogliście się spotkać ze stworzonym przez autora wskaźnikiem. Moim zdaniem strategia zaprezentowana przez autora jest łatwa do zrozumienia i zastosowania jednak jest to dla mnie sposób inwestowania nie przystosowany do mojego stylu życia i pracy, którą wykonuję. Jest to inwestowanie, które zajmuje zbyt dużo czasu, ale na pewno lektura warta polecenia.

18. Brent Penfold „Uniwersalne zasady spekulacji” – kolejna książka opowiadająca o sposobie raczej bardziej aktywnego sposobu inwestowania. Bardzo podoba mi się sposób jaki opisuje podejście do ryzyka jako jedną z kluczowych kwestii – właściwie najważniejszą. Na rynku nie chodzi o to, aby notować jak największe zyski, ale żeby przede wszystkim być na tym rynku jak najdłużej i nie zbankrutować. Dzięki lekturze nie dostajemy ryby w postaci gotowej strategii inwestycyjnej, ale dostajemy wędkę dzięki której sami taki system będziemy mogli zbudować. Książka pokazuje na co zwracać uwagę i jak stworzony przez nas system przetestować, aby sprawdzić czy będzie on skuteczny (czyli nie stracimy całego kapitału). 

19. Larry Connors “Buy the fear, sell the greed: 7 Behavioral Quant Strategies for Traders” – książka dla aktywnych inwestorów, którzy szukają bardzo prostych strategii opartych o wskaźniki techniczne bazujące na psychologii inwestowania. Jedną ze strategii opisanych w książce stosuję w portfelu ofensywnym. Wiele z tych strategii nie wymaga poświęcania zbyt dużo czasu. Bardzo dobra pozycja dla kogoś kto chciałby spróbować swoich sił w aktywnym inwestowaniu swoich środków. Dla osób zainteresowanych lektura właściwie na jeden, góra dwa wieczory. Niestety tylko po angielsku.

20. Grzegorz Zalewski “Kontrakty terminowe w praktyce” – oparta o rynek polski podstawowa pozycja dla chcących poznać instrumenty pochodne w postaci kontraktów terminowych. Autor opisuje podstawy działania rynku oraz samych kontraktów terminowych w bardzo przystępny sposób tłumacząc ich zawiłości. Książka zdecydowanie dla początkujących, dosyć łatwa w odbiorze. Warto od tej pozycji zacząć jeśli chce się inwestować w coś więcej niż akcje i obligacje.

Napisz do mnie

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close